Peto odeljenje Opšteg suda Evropske unije je 20. februara 2013. godine, presudom u predmetu Caventa AG v. OHIM, ostavilo na snazi odluku OHIM-ovog Žalbenog veća kojom se odbija registracija znaka B BERG kao žiga Zajednice. Podnosilac zahteva za registraciju, Caventa AG (Švajcarska) je prvobitno tražio registraciju znaka za odeću, obuću, i pokrivala za glavu, u klasi 25 Ničeanske klasifikacije, kao i za gimnastičke i sportske predmete i opremu uključene u klasu 28. Znak je izgledao ovako:
Anson’s Herrenhaus KG, nosilac žiga u verbalnom obliku „Christian Berg“ (komunitarni žig br. 3383676) registrovanog u klasama 3, 18, 25 i 35, protivio se registraciji B BERG-a na osnovu člana 8(1)(b) Uredbe Saveta broj 207/2009 o komunitarnom žigu, od 26. februara 2009. godine:
Na osnovu prigovora od strane nosioca ranijeg žiga, žig za koji je podneta prijava za registraciju neće se registrovati: … ako zbog njegove istovetnosti ili sličnosti s ranijim žigom i istovetnosti ili sličnosti proizvoda ili usluga obuhvaćenih tim žigovima postoji verovatnoća nastanka zabune unutar javnosti na području na kojem je raniji žig zaštićen; verovatnoća dovođenja u zabludu uključuje verovatnoću dovođenja u vezu s ranijim žigom.
OHIM-ovo Odeljenje za prigovore je u septembru 2010. godine odbilo prigovor, ali ga je Žalbeno veće OHIM-a potom prihvatilo i odbilo je registraciju. Prema Veću, proizvodi o kojima se radilo su slični, postoji istovetnost verbalnih elemenata dvaju znakova, i stoga je verovatno da nastati zabuna na strani prosečnog potrošača.
Caventa AG je u septembru i oktobru 2012. godine podnela dve deklaracije OHIM-u, u kojima je ograničila listu proizvoda za koje traži registraciju. Sud je ovo ograničavanje protumačio tako da se odnosi na obuću i pokrivala za glavu. Pitanje koje je ostalo za Sud je stoga bilo da li postoji verovatnoća nastanka zabune kada je reč, s jedne strane, o odeći koju proizvodi Anson’s Herrenhaus KG, i, s druge strane, odeće (klasa 25) i gimnastičkih i sportskih predmeta i opreme (klasa 28), koje proizvodi Caventa AG. Da bi došao do odluke, Sud je najpre ispitao sličnost, ako takva postoji, između proizvoda i između dvaju znakova.
Sličnost proizvoda
Sud je na osnovu svoje prethodne prakse izveo zaključak da se pri ocenjivanju sličnosti između proizvoda mora naročito uzeti u obzir njihova priroda, svrha, način korišćenja, kao i to da li su konkurentni odnosno komplementarni. Među ostalim faktorima koje takođe treba proceniti je to koji distributivni kanali se koriste za date proizvode.
Odbijajući tvrdnju Caventa AG da njeni gimnastički i sportski predmeti i oprema iz klase 28 nisu slični odevnim predmetima Anson’s Herrenhaus KG-a iz klase 25, Sud je uzeo u obzir da kategorija proizvoda iz klase 25 za koju se koristi žig Anson’s Herrenhaus KG-a uključuje artikle poput fudbalskih dresova i kostima za gimnastiku – koji mogu da potpadnu i pod klasu 28. Osim toga, dve grupe proizvoda imaju iste distributivne kanale i mogu se naći u istim specijalizovanim radnjama. Napokon, proizvodi su komplementarni kada se radi o nekim sportskim disciplinama.
Sličnost znakova
Sud je zaključio da su dva znaka vizuelno, auditivno, i konceptualno slična. Caventa AG je, naravno, tvrdila suprotno: da znaci nisu slični, zato što znaku “Christian Berg” sasvim nedostaje distinktivnost, dok slovo “B” u “B BERG” čini taj znak distinktivnim i različitim u odnosu na “Christian Berg”. Prema onome što je tvrdila Caventa AG, „Berg“ nije distinktivan element u znaku “Christian Berg“, zato što se – naročito među potrošačima sa germanskog govornog područja – “Berg“ vezuje za “planinu”. „Christian“, kao često lično ime, takođe nije distinktivno. Ni kombinacija reči “Christian” i “Berg” ne čini znak kao celinu distinktivnim.
Sud nije prihvatio taj argument. Sud je najpre konstatovao da su figurativni elementi u znaku za koji je podnet zahtev za registraciju (B BERG) lišeni distinktivnog karaktera pošto se sastoje od slova standardnog formata i od osnovnih geometrijskih figura (trougla i pravougaonika). Reč „berg“ je zajednička za oba znaka i čini ih vizuelno i auditivno sličnima. Kada je reč o potrošačima koji ne vezuju bilo kakvo značenje za element “berg”, konceptualno poređenje nije od značaja; u tom slučaju, međutim, vizuelno i auditivno poređenje jeste relevantno, a ono vodi zaključku o postojanju sličnosti između dva znaka. Za ostale potrošače, znakovi imaju i konceptualnu sličnost. Ti potrošači bi percipirali element “berg” u dva znaka kao proizvoljan pojam ili kao prezime (ovo potonje postaje utoliko verovatnije ukoliko je potrošač već imao iskustvo sa ranijim žigom “Christian Berg”). Iz perspektive ovih potrošača, “berg” je distinktivan element u oba znaka. Prisustvo istovetnog distinktivnog elementa čini dva znaka konceptualno sličnima.
Sud nije smatrao da je slovo “B” (u B BERG) dovoljno da otkloni sličnost koju stvara istovetnost elementa “berg”. Verovatno je, prema Sudu, da će “B” biti percipirano kao skraćenica čija je svrha da osnaži efekat elementa “berg”.
Verovatnoća nastanka zabune
Sud je zaključio da bi prosečni potrošači verovatno poverovali da proizvodi iz klasa 25 i 28, koji se prodaju sa znacima “Christian Berg” i “B BERG”, dolaze od istog izvora.
U sektoru proizvodnje i potrošnje odeće, podsetio je Sud, javnost je navikla na korišćenje istog znaka u više varijacija, zavisno od vrste proizvoda kog znak označava, ali uvek uz prisustvo zajedničkog dominantnog elementa. Ovaj deo presude implicira da je verovatno da reč “berg” bude percipirana kao zajednički dominantan element u istom znaku, upotrebljenom u više varijacija. Štaviše, nastavio je Sud, u sektorima odeće i mode često se koriste znaci koji se sastoje od prezimena. U konkretnom slučaju, potrošači bi verovatno razumeli reč “Berg” u dva znaka tako da se odnosi na istog proizvođača odeće. Prisustvo slova “B” i ličnog imena “Christian” u dva znaka nije dovoljno da otkloni verovatnoću nastanka zabune. Sve ovo važi kako u odnosu na proizvode podnosioca prijave iz klase 25 (odeća) tako i u odnosu na proizvode iz klase 28 (gimnastički i sportski predmeti i oprema), s obzirom na to da su ovi potonji komplementarni sportskoj odeći i često se prodaju u istim prodavnicama kao i takva odeća.